O godz. 19.30 doszło do awarii zasilania w stacji narciarskiej "Ski Park Magura" w wyniku czego uległa zatrzymaniu napowietrzna kolej jednolinowa. Na krzesełkach uwięzionych zostało 20 osób. Obsłudze kolei nie udało się przywrócili zasilania awaryjnego w związku, z czym kierownik kolei podjął decyzje o ewakuacji ludzi z wyciągu. O godz. 20.01 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gorlicach wpłynęła informacja o awarii.

Dyżurny operacyjny uruchomił stosowne procedury alarmowania. Na szczęście opisany scenariusz to przebieg ćwiczeń taktyczno-bojowych pod kryptonimem "MAGURA 2015" które odbyły się w dniu 20 stycznia na obiekcie napowietrznej kolej jednolinowej w stacji narciarskiej "Ski Park Magura". Na miejsce zostały zadysponowane zastępy straży pożarnej, które zgodnie z procedurą przystąpiły do ewakuacji uwięzionych na wyciągu osób przy użyciu drabin D14W. Przybyła na miejsce Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "Krynica" ewakuację osób z wyciągu realizowała za pomocą technik wysokościowych.

W ćwiczeniach udział wzięło 50 ratowników. Ćwiczenia odbyły się także w dniach 19 i 21 stycznia w ramach zapoznania z obiektem. Podczas trzech dni ćwiczeń w działaniach udział wzięli ratownicy z KP PSP Gorlice, SGRW "Krynica" jednostek OSP z terenu powiatu gorlickiego: Dominikowice, Kobylanka, Kryg, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie, Małastów, Gładyszów, Męcina Wielka. Jednostki OSP Biecz, OSP Kobylanka i OSP Łużna zabezpieczały także rejon operacyjny powiatu w czasie ćwiczeń. Organizatorami ćwiczeń była: KW PSP w Krakowie i KP PSP w Gorlicach. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania wszystkich podmiotów biorących udział w ćwiczeniach oraz praktyczne sprawdzenie prawidłowości założeń "Powiatowego planu ratowniczego KP PSP w Gorlicach, "Planu ewakuacji napowietrznej kolei w ośrodku" "Ski Park Magura" oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ewakuacyjnych z wyciągu krzesełkowego w przypadku jego awarii z wykorzystaniem drabin pożarniczych i technik wysokościowych.
Po manewrach uczestnicy zgodnie podkreśli, że mimo wyzwania ratowniczego ćwiczenia pokazały, że służby ratownicze są dobrze przygotowane do tego typu akcji. Ćwiczenia pozwolą na wypracowanie wniosków mających na celu lepsze przygotowanie służb ratowniczych do tego typu działań.

  

  

Zdjęcia: Marek Podraza

 

 

ILOŚĆ PRZEPROWADZONYCH AKCJI
NA DZIEŃ: 31.12.2020

Pożary            
332
Miejscowe zagrożenia   951
Alarmy fałszywe   93
OGÓŁEM   1376

 

 

Copyright © 2019 KP PSP Gorlice.
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Kreacja: DM Studio