„Wypadek paralotni oraz pożar lasu w miejscowości Radocyna” takie zgłoszenie wpłynęło w dniu 25 września do SKKP w Gorlicach.


Na szczęście groźnie brzmiące zgłoszenie to tylko scenariusz ćwiczeń powiatowych sił i środków straży pożarnej, Policji i GOPR Grupa Krynicka, które odbyły się w kompleksie leśnym w Radocynie – Nadleśnictwo Gorlice. Podczas ćwiczeń zrealizowano dwa scenariusze: pożar lasu i zarośli oraz poszukiwanie osób zaginionych w lesie z udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkowi podczas przelotów paralotnią.
Do realizacji tych dwóch założeń zaangażowano blisko 170 osób.
W manewrach wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej, 16 ratowników GOPR z pojazdami typu TRX, 35 policjantów oraz kierownictwo Nadleśnictwa Gorlice. Większość sił i środków była zaangażowana w poszukiwanie 5 osób zaginionych w kompleksie leśnym oraz poszkodowanych 2 paralotniarzy. Przećwiczono dwa sposoby poszukiwań w terenie leśnym: klasyczny – tyralierą i z użyciem urządzeń GPS za pomocą tzw. „szybkich trójek” i tyraliery z liderami wyposażonymi w urządzenia GPS.
 


Sporządził: mł. bryg. Dariusz Surmacz i mł.bryg. Andrzej Czeluśniak

 

ILOŚĆ PRZEPROWADZONYCH AKCJI
NA DZIEŃ: 31.12.2020

Pożary            
332
Miejscowe zagrożenia   951
Alarmy fałszywe   93
OGÓŁEM   1376

 

 

Copyright © 2019 KP PSP Gorlice.
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Kreacja: DM Studio