W dniu 8 marca w nocy o godz. 0.30 gorliccy strażacy zostali zaalarmowani do przeprowadzenia pomiaru stężenia zawartości tlenku węgla w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym w Gorlicach przy ul. Krzywej.

Po przybyciu na miejsce strażaków zastali oni Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielał pomocy medycznej dziewczynce uskarżającej się na zawroty głowy. W mieszkaniu znajdowali się jeszcze rodzice (obydwoje z zawrotami głowy) i nieprzytomny chłopiec. Strażacy dokonali pomiarów, urządzenie pomiarowe wykazało 610 ppm a więc znacznie przekraczające  dopuszczalne normy. Kolejne pomiary wykonano w łazience w której znajdował się piec gazowy a stężenie tlenku węgla było najwyższe bo aż 910 ppm. Strażacy wraz z ZRM ewakuowali z mieszkania całą rodzinę. Pomiarów dokonano również na klatce schodowej stwierdzono tam stężenie na poziomie 200 ppm. Skontrolowano pozostałe dwa mieszkania  na parterze nie stwierdzono obecności tlenku węgla natomiast na piętrze gdzie mieszkała czteroosobowa rodzina z dwóją dzieci stwierdzono stężenie 200 ppm. W związku z tym Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o ewakuacji wszystkich lokatorów z budynku. Łącznie ewakuowano dziewięć osób. Przybyłe na miejsce dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego   przewiozły  do gorlickiego szpitala osiem osób w tym czwórkę dzieci z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy po przewietrzeniu mieszkań wykonali kolejne pomiary w pomieszczeniach budynku i urządzenie nie wykazało obecności tlenku węgla. Prawdopodobną przyczyną tak wysokiego stężenia tlenku węgla był niedrożny przewód spalinowy lub źle działający kocioł gazowy.
W opisanym wyżej zdarzeniu na szczęście nie doszło do tragedii ale ku przestrodze przypominamy mieszkańcom powiatu gorlickiego że w trakcie sezonu grzewczego sprawdzajmy urządzenia którymi ogrzewamy nasze domy, dbajmy o drożności przewodów spalinowo - dymowych i wentylacyjnych. Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych ponieważ tlen jest niezbędny do spalania a jego brak jest przyczyną  tworzenia się bezbarwnego, bezwonnego gazu tlenku węgla (cichego zabójcy), który jest całkowicie nie wyczuwalny przez człowieka.

 

ILOŚĆ PRZEPROWADZONYCH AKCJI
NA DZIEŃ: 31.12.2020

Pożary            
332
Miejscowe zagrożenia   951
Alarmy fałszywe   93
OGÓŁEM   1376

 

 

Copyright © 2019 KP PSP Gorlice.
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Kreacja: DM Studio